Balcı: “Derdimiz Mağusa”

Balcı: “Derdimiz Mağusa”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa İlçe Başkan vekili Mimar Ece Balcı, birçok bölgede olduğu gibi Mağusa’da da plansızlıktan ve günübirlik karar ve uygulamalardan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, plan ve program dahilinde, ortak akılla toplumsal yarar adına karar üretildiği sürece çok daha yaşanası bir kentin ortaya çıkabileceğini ifade etti. Mağusa’da en acil ve elzem gerekliliklerin başında İmar Planı geldiğine dikkat çeken Ece Balcı, geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Ülkesel Fizik Planın ardından tüm ilçeler gibi Mağusa’da da İmar Planı hazırlanması gerektiğini, ancak maalesef bu yönde ciddi bir çalışma yapılmadığını kaydetti. Tümüyle ranta ve ayrımcılığa dayanan bir yapılaşma ve plansız büyüme ile tarihi kentlerimizin çarpık yapılaşmaya maruz kaldıklarını kaydeden Balcı, buna bir an önce dur demek ve bundan sonrasını doğru götürmek adına yapılması gereken acil çalışmalar olduğunu ifade etti. Ece Balcı, Mağusa’nın, yanlış yapılmış bir kanalizasyon projesinin vahim sonuçları ile karşı karşıya olduğunu, Mağusa halkının lağım kokularıyla yaşamak zorunda bırakıldığını kaydederek, projenin genel tamiratını beklemeden, mevcut imkanlarla yapılabilecek düzenlemeler olduğunu, ancak ilk etapta kokuyu önleyecek bu tedbirlerin halen alınmadığını kaydetti.

“Duyarsızlığı anlamak mümkün değildir”
Birçok bölgede olduğu gibi Mağusa’da da bozuk-plansız yollar, alınmayan tedbirler, yapılmayan denetimler nedeniyle çok ciddi trafik kazaları yaşandığını, birçok ailenin canının yandığını anımsatan TDP Mağusa İlçe Başkan vekili Ece Balcı, “Trafik kazaları yüzlerce kişinin canını yaktı, hala yetmedi mi? Mevcut imkanlar dahilinde bile alınabilecek tedbirlerle kazaların azaltılabileceği bilindiği halde, yöneticilerin konuya duyarsız kalmalarını anlamlandırmak mümkün değildir ” ifadelerine yer verdi.

“Temiz çevre, bakımlı şehir”
Mağusalı’nın kentine sahip çıkması ile bölgedeki sorunların bir kısmının toplumsal imkan ve dayanışma ile çözümlenebileceğine inanç belirten Ece Balcı,”Mağusalılar olarak insani bir kent istiyoruz. Temiz çevre, bakımlı şehir, görsel ve sosyal gelişmişlik, birbirini ötekileştiren, çıkar çatışmalarına heba edilen değil, dayanışma ve birlik içerisinde bir toplumsal yapı. Bunlara ulaşmak için yapılması gereken tek şey, toplumsal yarar öncelikli ve çok çalışmak. Biz buna hazırız ve kararlıyız” diye konuştu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen − 2 =

Balcı: “Derdimiz Mağusa”[sharebuttonsc]