Balcı: “Defalarca uyarmıştık”

Balcı: “Defalarca uyarmıştık”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa İlçe Başkanı, Mağusa’da kanalizasyon sistemine atık yağ karışması sonucu, arıtma tesisinin devre dışı kalma riski oluştuğunu belirterek, sisteme atık yağ karışma olayının sorunlardan sadece biri olduğunu, gerekenler yapılmaması halinde benzeri sıkıntılarla karşılaşılmaya devam edileceği uyarısında bulundu. Kanalizasyon sisteminden kaynaklanan sorunlarla ilgili defalarca uyarı yaptıklarını, konuyla ilgili panel düzenleyip öneri sunduklarını, eylem yaparak ilgili makamları göreve çağırdıklarını anımsatan Balcı, ” Yağ karışması sorunun sadece bir parçası. Asıl sorun kanalizasyon sisteminin iyi yönetilememesi. Sorunların oluşmasını önleyecek ve sorunlara müdahale edecek bir yönetim yapısı yok. Bu anlayışla maalesef Mağusa’da kanalizasyon kaynaklı daha çok sorun yaşanır” ifadelerini kullandı.

Kanalizasyon sistemine atık yağ karışma olayının bilinmeyen bir durum olmadığını, hatta son olayda sisteme atık yağ karıştığının Belediye Başkanlığı tarafından bilinmesine rağmen göz yumulduğu yönünde ciddi iddialar olduğunu belirten Balcı, “Umarız bu sadece bir iddia olarak kalır, çünkü bu iddia doğruysa durum çok daha vahim demektir” dedi. Sorunun bölgedeki bir kuru temizleme işletmesinin atıklarının kanalizasyon şebekesine karışması sonucu yaşandığının açıklandığını belirten Balcı, “Unutulmamalıdır ki, atık yağ karışması sistemin işlevini yitirmesine sebep olacak tek konu değildir. Yapılan uyarılar dikkate alınmazsa sistem çok ciddi sıkıntılarla karşılaşmaya müsaittir” dedi.

‘Mağusa Sorunlarını Konuşuyor’ adlı paneller dizisi bağlamında 2016 yılının Kasım ayında gerçekleştirdikleri “Kanalizasyon Kabusu ve Mağusa’nın Değişen Kokusu’ adlı panelde, kanalizasyon sistemi ile ilgili sorunları ve kritik durumları kamuoyu ile paylaştıklarını anımsatan Ece Balcı, arıtma sistemini zorlayan diğer faktörlerin birinin kanalizasyon sistemine yeraltı suyu karışması, ikincisinin de sisteme verilmemesi gereken bazı tesislerin belediye izniyle sisteme bağlanması olduğunu söylemiştik. Öyle görülüyor ki, aradan 5 ay geçmesine rağmen, uyarılar dikkate alınmamış, gerekenler de yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale göletine günlük yoğun kullanım saatlerinde lağım akıtıldığını, 4 bin metreküp kapasiteli tesise 7 bin metreküp ve üzeri atık su gönderildiğini belirten Balcı, çıkış parametrelerinin de düzenli olduğu iddia edilerek gölete verildiğini kaydetti. Yaşanan son olayın ardından arıtmanın tamamen devre dışı kalması halinde atıkların arıtılmadan boşaltılmak zorunda kalacağını belirten Balcı, bunun hem insan sağlığı hem de çevresel açıdan ‘felaket’ anlamına geleceğini kaydetti. TDP Mağusa İlçe Başkanı Ece Balcı, teknik bilgiden yoksun, yönetsel hataların devam etmesinin, Mağusa’ya, Mağusa halkına ve çevreye çok büyük zararlar vermeye devam edeceğini de kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 3 =

Balcı: “Defalarca uyarmıştık”[sharebuttonsc]