“Aşırı sıcaklarda dışarıda çalışanlarla ilgili, çalışma saatleri konusunda düzenleme yapılmalı”

“Aşırı sıcaklarda dışarıda çalışanlarla ilgili, çalışma saatleri konusunda düzenleme yapılmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti (UBP-DP) koalisyon hükümetini, aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde, dışarıda, güneş altında çalışmak durumunda kalan kişilerin çalışma saatleri ile ilgili düzenleme yapmaya çağırdı. Akdeniz kuşağı ülkelerin aşırı sıcak nedeniyle ‘sarı alarm’ verdiğini, KKTC Meteoroloji Dairesi’nin de yaptığı açıklamada benzer uyarılarda bulunarak, hava sıcaklığının önümüzdeki hafta boyunca mevsim normallerinin 6 derece üzerinde seyredeceğine dikkat çektiğini belirten Hüdaoğlu, insan sağlığını tehdit eden noktaya ulaşan sıcaklar karşısında, başta inşaat işçileri, yol yapım çalışmasında bulunanlar ve belediye işçileri olmak üzere, açıkta çalışan işçilerin çalışma saatleri konusunda geçici bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. Hüdaoğlu, bu bağlamda LTB’nin açıkta çalışan personeli ile ilgili, çalışma saatleri konusunda almış olduğu geçici düzenleme kararını da desteklediklerini belirtti.

Haziran ayı içerisinde ilgili örgütlerin ‘açık havada çalışmaya zaman sınırlaması’ ve ‘ödenekli izin’ önerisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirilmeye alındığının açıklandığını anımsatan Hüdaoğlu, “Bu konu daha fazla uzatılmamalıdır. Önümüzdeki hafta sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde olacağı resmen açıklanmışken, özellikle hava sıcaklığının 45 dereceyi bulduğu saatlerde güneş altında çalışma yasaklanmalıdır. Hükümet ivedi olarak bu konuda gerekli kararları almalıdırlar” dedi.

Geçtiğimiz yıl doğru bir kararla hava sıcaklığının 45 dereceyi bulduğu dönemde , dışarıda çalışan işçilerin sağlıklarını koruyabilmek amacıyla 12.00-16.00 saatleri arasında çalışma yasağı konduğunu anımsatan Hüdaoğlu, “Hükümet bu konuda gerekli kararı alarak hemen uygulamaya koymalı, gerekli denetimleri de yaparak yasağa uymayanlara gerekli cezaları vermelidir. Ancak bu yapılırken de sektör açısından ortaya bir mağduriyet çıkarılmamasına mutlaka özen gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Ciddi sağlık problemleri yaşanabilir”

TDP MYK üyesi Dr. Suphi Hüdaoğlu, aşırı sıcaklar karşısında çok dikkatli olunması gerektiğini, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ciddi sağlık problemleri yaşanabileceği uyarısında bulundu. Özellikle çocuklar ve yaşlılar ile kalp ve benzeri sağlık sorunu olan kişiler başta olmak üzere, mümkün olduğunda 10-16 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini kaydeden Hüdaoğlu, sıvı kısıtlaması gerektiren bir hastalığı olmayanların bol sıvı tüketmesi, açık ve renkli kıyafetlerin tercih edilmesi, şapka kullanılması mümkünse aşırı yorgunluk veren uğraşlarda bulunulmaması gibi önerilerde bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − seven =

“Aşırı sıcaklarda dışarıda çalışanlarla ilgili, çalışma saatleri konusunda düzenleme yapılmalı”[sharebuttonsc]