Angolemli: “Gerekli olan tek şey HOŞGÖRÜ”

Angolemli: “Gerekli olan tek şey HOŞGÖRÜ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, ülkede her düşünceye, her inanca hoşgörüyle yaklaşılması gerektiğini, herkesin her dini öğrenme ve ibadet etme hakkına sahip olması gerektiğini kaydetti.

Angolemli, Meclis Genel Kurulu’nda Din İşleri Dairesi teşkilat yasasında değişiklik öngören yasa önerisinin görüşülmesi sırasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Konunun önemli ve hassas olduğunu vurgulayan Angolemli, “Laiklik temelimizdir. Ülkede herkese eşit mesafede olunması gerekir” dedi.

Okullarda zorunlu din eğitimi verilmesini eleştiren Angolemli, kimsenin inancına kimsenin karışamayacağını söyleyerek din derslerinin isteğe bağlı olması gerektiğini dile getirdi. Angolemli, din eğitimi konusunda yaşın önemli bir etken olduğunu, düzenlemelerin buna göre yapılması gerektiğini ifade etti. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 15 yaşın altındaki kişilerin çocuk sayıldığını anımsatan Angolemli, bu yasa tasarısına yaş sınırı konmayarak, çocuk yaştaki bireylere kuran eğitimi verilmesinin yasallaştırılmaya çalışıldığını, bunun doğru olmadığını, ifade etti.

Yasa önerisinde yer alan Din İşleri Dairesi Başkanı’nın Başbakan’ın önerisi ile Cumhurbaşkanı tarafından atanması kuralını eleştiren Angolemli, bunun müşavirler kadrosu gibi bir kadro yaratacağını, ayrıca dinin siyasete alet olacağını söyledi.

Ülkede değişik dine ve inanca mensup bireylerin sorunlarının eşit şekilde ele alınması gerektiğini anlatan Angolemli, Alevilerin sorunlarını örnek gösterdi. Camilerin ibadet yerleri olduğunu ve bunun dışına çıkılmaması gerektiğini anlatan Angolemli, yasa önerisinde yer alan “her türlü faaliyetin yapılabileceği” ifadesini eleştirdi.

Angolemli, ülkedeki din görevlisi sayısının yeterli olduğunu da söyleyerek, Türkiye’den din görevlisi getirilmesiyle ilgili maddeyi eleştirdi. KKTC’nin örf ve adetlerinin farklı olduğuna işaret eden Angolemli, “Burada yetişen din görevlisi bu toplumu iyi tanır ve rencide edecek açıklamalar yapmaz” diyerek, yurt dışından gelen bir din görevlisinin yapacağı bir hareketin bazı sıkıntılara yol açabileceğini anlattı. Ülkede gerekli personel yoksa bu kişilerin ülke gençliğinden yetiştirilebileceğini de söyleyen Angolemli, yasa önerisine oylarının ret olacağını sözlerine ekledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 1 =

Angolemli: “Gerekli olan tek şey HOŞGÖRÜ”[sharebuttonsc]