Angolemli: “Devletin 800 Bin TL’si yok mu?”

Angolemli: “Devletin 800 Bin TL’si yok mu?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, sağlığa zararlı olan asbestli su boruları dünyada kaldırılırken, Kuzey Kıbrıs’ta halen asbestli su borularının kullanıldığını vurguladı. Angolemli, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında sağlık üzerine konuşma gerçekleştirdi.

Angolemli, “Bugün asbest dünyada kalktı. Asbestli su borusu olmaz ama Alaniçi köyünde var. Mormenekşe-Yeniboğaziçi’nde de durum böyle” diye konuştu.

Angolemli, devletin insan sağlığını korumakla yükümlü olduğunu belirterek, “Belediye başkanının bunların değişmesi için 800 bin TL’ye ihtiyaç olduğu yönünde açıklaması var. Devletin bu kadar parası yok mu?” diye sordu.

Angolemli’nin eleştirilerini yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’den KKTC’ye gelen su konusundaki protokole işaret ederek, boruların bu kapsamda Türkiye tarafından değiştirileceğini söyledi.
Türkiye’den DSİ kadrosunun geçtiğimiz günlerde ülkeye geldiğini ve çalışmaları hızlandırdığını kaydeden Tarım
Bakanı, öncelik sırasının bahsedilen bölgede olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, ilk defa Su Dairesi’nin bütçesine 200 bin TL koyabildiklerini söyleyerek, 200 km’lik boruyu değiştirebilecek durumda olmadıklarını belirtti. Tarım Bakanı, “Su hatları maalesef Türkiye projelerinden yapılıyor. Maalesef diyorum çünkü kendimizi borumuzu değiştirecek durumda tutmadık” şeklinde konuştu.
Çavuşoğlu, Erenköy ve Karpaz bölgesindeki su sorunuyla ilgili soruyu da yanıtlayarak, buradaki sorunun su pompasından kaynaklandığını anlattı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − 1 =

Angolemli: “Devletin 800 Bin TL’si yok mu?”[sharebuttonsc]