Angolemli: “6 aydır zehirlenmekteyiz”

Angolemli: “6 aydır zehirlenmekteyiz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, Tarım Dairesi’nin 9 Ocak 2017 tarihinde aldığı kararla birlikte, devlet laboratuarı tarafından bulunan ölçüm değerlerinin ‘%50 ölçüm belirsizliği’ gerekçesiyle yarı yarıya düşük gösterildiğini kaydetti. Angolemli, yapılan ölçümlerden çeşitli örnekler vererek limit üstü çıkan ürünlerin de bu uygulamayla birlikte temiz diye piyasaya sürüldüğünü belirtti.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli dünkü meclis birleşiminde söz alarak, sebze ve meyvelerdeki kalıntılarda limit değişikliği konusunda konusunu gündeme getirdi.

Angolemli, 9 Ocak 2017’de Tarımsal İlaçlar Komisyonun karar aldığını ve kriterleri değiştirdiğini belirtti ve ölçümlerin yüzde 50 belirsizliğe çekildiğini kaydetti. 0.05 limit olması gereken ürünün ölçümlerde daha fazla çıkmasına rağmen %50 ölçüm belirsizliği uygulaması ile piyasaya sürüldüğünü, Nisan ayında yine başka bir üründe yapılan ölçümlerde 0.094 çıktığını maksimum limit 0.05 olmasına rağmen bu ürünün de %50 ölçüm belirsizliği uygulaması ile temiz diye piyasaya sürüldüğünü kaydetti.

“6 aydır zehirlenmekteyiz” diyen Angolemli, bu konuda ilgili bakan ve Hükümetten açıklama istedi.

ÇAVUŞOĞLU
Bunun üzerine söz alan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, halk sağlığını en iyi noktaya getirebilmek adına çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Çavuşoğlu, Avrupa’da konuyla ilgili yürütülen denetim faaliyetlerini anlatarak, KKTC’deki denetimleri Avrupa standartlarına göre gerçekleştirdiklerini ve eğitim faaliyetleri sürdürdüklerini söyledi. Sistemin tam oturması ve tartışmaların doğru zeminde olmayacağı endişesiyle Angolemli’nin bahsettiği kararı askıya aldıklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, yeni laboratuvarın akredite sürecinin devam ettiğini aktardı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 − 6 =

Angolemli: “6 aydır zehirlenmekteyiz”[sharebuttonsc]