“Anayasa Değişikliği Daha Kapsamlı ve Başka Bir Seçimle İlişkilendirilmeden Referanduma Götürülmeli”

“Anayasa Değişikliği Daha Kapsamlı ve Başka Bir Seçimle İlişkilendirilmeden Referanduma Götürülmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bugün Meclis’te görüşülen Mahkemeler bütçesi üzerinde söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Bir ülkede demokrasiden söz ediliyorsa mahkemelerin yargının ayrı bir öneminin olduğunu ifade eden Özyiğit, ülkede demokrasinin tam anlamıyla içselleştirilemediğini söyledi. Ülkede yargılama konusunda sıkıntılar olduğunu, bunun da sorgulanıp doğru bir raya oturtulması gerektiğini ifade eden Özyiğit, yargıda sorunlar olduğunu, ancak son yapılan referanduma halkın onay vermediğini, bunun da seçimle ilişkilendirilmesi nedeniyle olduğunu kaydetti.

Anayasa değişikliğinin şart olduğunu, gerçek anlamda tartışılıp ele alınması ve daha geniş kapsamlı ve herhangi bir seçimden bağımsız olarak yapılması gerektiğini ifade eden Özyiğit, bu konuda yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ve referandum oylamasının halk tarafından ikinci kez reddedildiğini kaydetti.

Özyiğit, yargının personel sıkıntılarının giderilmesi gerektiğini ifade ederek, Lefke’de sıkıntılar yaşandığını örnek verdi, geçici 10’uncu madde dahil Anayasa değişikliği için Meclis’te komisyon oluşturulması, değişikliklerin enine boyuna tartışılması, olgunlaştırılması, halkın bilgilendirilmesi ve seçimden ayrı bir tarihte halkın onayına çıkılması çağrısında bulundu. Özyiğit; “Anayasa tümden tartışılmalı, tümüyle yeni, demokratik, temel hak ve özgürlüklerin genişlediği bir Anayasaya dönüşmelidir” dedi.

Önlerinde bir seçim olduğunu belirten Özyiğit, Başbakan’ın seçim tarihi için kürsüden açıklama yaptığını, kendilerinin de ‘hazırız’ mesajı verdiğini, ancak anladığı kadarıyla bunun şimdilik geri plana itildiğini kaydetti. Özyiğit, öngörülen seçimin bir yıl içinde veya ileriki bir tarihte yapılacaksa bile Haziran ayında bir ara seçim yapılacağını kaydetti.

Özyiğit, bu çerçevede seçim sistemi ve tarihiyle ilgili çalışma yapılması gerekliliğine işaret ederek, oy verme ve sayma konusunun doğru bir zemine oturtulması gerekliliğine değindi.

Seçim sistemine yönelik partisinin görüşlerini ifade eden Özyiğit, baraj konusu ile ilgili de halktan onay alan her görüşün Meclis’e yansımasından, yani demokrasinin daha da geliştirilmesinden yana olduklarını kaydetti. Yüksek Mahkeme Başkanı’nın seçim sistemine yönelik uyarıları olduğunu belirten Özyiğit, seçim sisteminin kolaylaştırılması için Yüksek Seçim Kurulu’nun hassasiyetinin dikkate alınarak, halkın en geniş şekilde demokratik duruşunun Meclis’e yansıması için çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 5 =

“Anayasa Değişikliği Daha Kapsamlı ve Başka Bir Seçimle İlişkilendirilmeden Referanduma Götürülmeli”[sharebuttonsc]