“Adanın gerginliğe ve huzursuzluğa değil, çözüme, huzura ihtiyacı var”

“Adanın gerginliğe ve huzursuzluğa değil, çözüme, huzura ihtiyacı var”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu dün akşam toplandı. Toplantıda, parti çalışmaları ve gündemdeki diğer konuların yanı sıra, hafta başından itibaren Geçitkale Havaalanına konuşlanmasına izin verilen İnsansız Hava Aracı konusu da değerlendirildi.

TDP MYK konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu; İçinde bulunduğumuz süreçte gerek bölgemizde, gerekse de adamızda yaşanan bazı gelişmeler olumsuz ve riskli bir sürece doğru evrilmektedir.
Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hidrokarbon konusunda attığı tek yanlı adımlar, İHA ve SİHA alımı ile ABD’nin silah ambargosunu kaldırması yönündeki gelişmelerin karşısında, İnsansız Hava Aracı (İHA) örneğinde olduğu gibi karşı adımlar atılmakta ve böylece ortaya çıkan genel tabloda gün geçtikçe toplumların endişe duymalarına neden olan gelişmeler artmaktadır.

Rum Yönetimi tarafından atılan tek yanlı adımlar, özellikle de hidrokarbon aranması konusundaki uzlaşmaz tutumla ilgili olarak gerek parti olarak yaptığımız uyarılar, gerekse de Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa Akıncı’nın yaptığı uzlaşmaya ve iş birliğine dayalı öneri ısrarla dikkate alınmamaktadır. Bu gelişmeler barış ortamına katkı sağlamamakla birlikte, adadaki toplumların güvenliklerini ciddi anlamda tehdit edici boyutlara ulaşmaktadır.

Adanın, tüm Kıbrıslıların ihtiyacı ve akıl yolu, bu yanlış ve endişe verici sürecin bir an önce sonlandırılması ve Sn. Akıncı’nın uzlaşıya dayalı komite kurulması önerisinin kabul edilip, çözüm için somut adımlar atılmasıdır. İhtiyacımız gerginlik ve huzur bozucu adımlar değil, uzlaşı, işbirliği ve çözüme katkı koyacak adımlardır. Aksi takdirde önümüzdeki dönem Doğu Akdeniz’de yaşanacak gelişmelerin ve bunların adadaki toplumlar üzerindeki olası olumsuz etkilerinin, toplumlar tarafından kontrol edilmesi mümkün görülmemektedir.
Gerginliklerin önlenmesinin ve adanın huzur ortamına kavuşmasının tek çaresi; tüm taraflarca çözüm zemininde samimi ve somut adımlar atılmasıdır.

TDP açıklamasında ayrıca yaşanan gelişmeleri değerlendirmek ve ortak çözüm yolları aramak adına ilgili tüm taraflara ziyaretler yapılmasının karara bağlandığı da belirtildi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 9 =

“Adanın gerginliğe ve huzursuzluğa değil, çözüme, huzura ihtiyacı var”[sharebuttonsc]