TDP ile AKEL Heyetleri Görüştü

TDP ile AKEL Heyetleri Görüştü

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Andros Kiprianu başkanlığındaki AKEL heyetini kabul ederek görüştü. Görüşmede, Genel Sekreter Halil Hızal, Milletvekili Zeki Çeler, Lefkoşa İlçe Başkanı Doğa Yalçın ile AKEL heyeti üyeleri Marına Savva, Toumazıs Tsıelepıs, Savvas Chrıstoforou da hazır bulundu.

TDP Lefkoşa İlçe Merkezi’nde saat 12.00’da başlayan ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, Nisan ayı sonunda yapılması planlanan beş artı BM toplantısı ile aşı ve hellim konuları ele alındı. Görüşme sonrasında iki parti lideri basına açıklamada bulundu.

-Özyiğit-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve ekibiyle birlikte samimi ve yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, iki partinin görüşme trafiği ile işbirliğinin önümüzdeki dönemde de artarak süreceğini belirtti.

Kıbrıs konusu bağlamında önemli bir dönüm noktasında olduklarını belirten Özyiğit, böylesi dönemde Federal çözüm yanlısı partilerin, örgütlerin adanın yeniden birleştirilmesi çabalarına odaklanarak çalışmalarını yoğunlaştırmasının önemine vurgu yaptı. AKEL ile yaptıkları görüşmenin bu açıdan önemli olduğunu belirten Özyiğit, TDP ile AKEL’in iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı Federal bir çözüm yönünde ortak bir anlayışa sahip olduklarını belirtti.

Crans Montana’da çok yaklaşılmasına rağmen çözüme ulaşılamadığını, durgunluk döneminin ardından 2019 yılında Berlin’de gerçekleştirilen zirvede ortaya çıkan metin ve uzlaşının ise gelecek açısından umut verici olduğunu belirten Özyiğit, 27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek 5’li görüşmenin de çözüme katkı koyar nitelikte olması temennisinde bulundu.

Kıbrıs’ta en mümkün ve en gerçekçi çözüm şeklinin, tarafların üzerinde uzlaştığı, BM Parametrelerine girmiş bir olgu olan Federasyon tezi olduğunu kaydeden Özyiğit, içinde bulunulan süreçte yapılması gerekenin Berlin Zirvesinde ortaya çıkan ve siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılımı da içeren, 2 bölgeli, 2 toplumlu federal çözüm temelinde, 11 Şubat 2014 tarihinde Sn. Eroğlu ve Sn. Anastasiades tarafından imzalanan belge ve 30 Haziran tarihli Guterres çerçevesi temelinde müzakerelere başlamak olduğunu ifade etti.

Özyiğit, Cenevre’den olumlu sonuçlar çıkıp yeni bir müzakere sürecinin başlaması için adadaki tüm çözüm ve barış yanlılarının işbirliğini sıklaştırarak ortak etkinliklerle liderlere baskı unsuru olmaları gerektiğini kaydetti.
Görüşmede aşı konusunun da görüşüldüğünü ve AB’den temin edilen aşıların Kıbrıs Türk halkına verilme oranının yetersiz olduğunu belirten Özyiğit, bu konuda AKEL’den girişimde bulunmasını talep ettiklerini söyledi. 26 Nisan’da Avrupa Birliği’nde oylaması yapılacak hellimin tescili konusunda ise AKEL’in Avrupa Parlamentosu milletvekili Niyazi Kızılyürek’in yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Özyiğit, bu konudaki desteklerinin sürmesi arzusunda olduklarını kaydetti.

-Kiprianu-
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da konuşmasına oldukça verimli bir çalışma gerçekleştirdikleri TDP lideri Özyiğit ve heyetine teşekkür ederek başladı. Cenevre görüşmesinin sonuçlarının tüm Kıbrıslıların kaderini ve geleceğini belirleyecek nitelikte ve önemde olduğuna dikkat çeken Kiprianu, “Ortak yurdumuzu yeniden birleştirmek umudunu canlı tutabilmek için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların üzerinde uzlaştıkları tek çözüm modelinin BM parametrelerinde de belirtildiği gibi siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu Federal çözüm olduğunu belirten Kiprianu, bunun olabilmesi için Türkiye ve Sn. Tatar’ın kabul edilemez taleplerinden vazgeçmesi, Sn. Anastasides’in de iki bölgeli, iki toplumlu Federal çözümde tutarlı olması gerektiğini kaydetti.

Anastasiades’e inisiyatifler üstlenmesi çağrısında bulunduklarını belirten Kiprianu, Türkiye ile Tatar’ın da bugüne kadar iki toplumun üzerinde anlaşmaya vardığı yegane zemin olan BM kararlarında da belirtildiği şekilde siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon zemini temelinde müzakerelerin yeniden başlamasının yolunu açması çağrısında bulundu. TDP ile Cenevre buluşması öncesinde iki toplumdaki tüm çözüm yanlılarının iki lidere çözüm yönünde hareket etmeleri adına güçlü bir mesaj verilmesi yönünde ortak bir görüşleri olduğunu belirten Kiprianu, “Kıbrıs ve Kıbrıs halkı bölünemez ve yeniden birleşmelidir” dedi.

Aşı konusunda TDP heyetinin görüşlerini Anastasides’e ileteceklerini belirten Kiprianu, hellim konusunun Avrupa Parlamentosu’nda onaylanmasının ardından 27 ülkede onaya sunulacağını, AKEL olarak kendilerinin bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − 8 =

TDP ile AKEL Heyetleri Görüştü[sharebuttonsc]