“2020 Çözümün, Adaletin ve Emeğin yılı olsun”

“2020 Çözümün, Adaletin ve Emeğin yılı olsun”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, toplumun yapısal sorunlarına yönelik kalıcı çözümler üretilemeyen 2019 yılının, Kıbrıs konusu bağlamında da yıl ortasına kadar durağan, sonrasında ise Berlin’deki 3’lü görüşmeye kadar nispeten hareketli bir dönemin, diğer yandan Hidrokarbon kaynaklı gerginliğe neden olan gelişmelerin yaşandığı bir yıl olduğunu vurguladı.

2019 yılında her ne kadar beklentiler karşılanamasa da, 2020 yılının çözümün sağlandığı, tüm beklentilerin yerine geldiği, sağlık, huzur ve mutlu bir yıl olması temennisinde bulunan Özyiğit, “2020 çözümün, adaletin ve emeğin yılı olsun” dedi.

Özyiğit, yaptığı yazılı açıklamada 2019 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, 2020 yılına ilişkin görüş ve beklentilerini açıkladı.

Mustafa Akıncı’nın 2015 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte yeniden başlayan müzakere sürecinin, Crans Montana’da sonuca ulaşamamasının ardından durağan bir sürece girdiğini, bu yılın Ağustos ayında liderlerin yeniden bir araya gelmesi ile başlayan sürecin 25 Kasım’da Berlin’de BM Genel Sekreteri ile birlikte gerçekleştirilen 3’lü görüşme ile yeni bir ivme kazandığını belirten Özyiğit, Berlin görüşmesinde, özellikle Rum Yönetimi Başkanı Anastasides tarafından bulandırılan sürecin netleştiğine dikkat çekti.

Berlin görüşmesi sonrasında yayımlanan metinde, 2 kesimli, 2 toplumlu çözüm teyid edilirken, bunun 716 sayılı karara, yani etkin katılıma dayandırıldığını, ayrıca dönüşümlü başkanlık ile yeni sürecin çözüm odaklı olacağının kayıt altına alındığını belirten Özyiğit, “Şu net olarak ortaya çıkmıştır ki, tek seçenek vardır, o da Federasyondur. Kimsenin bu toplumu yeni maceralara sürüklemeye hakkı da yoktur” dedi.

“Yapısal sorunlara çözüm şart”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, çok büyük vaatlerle göreve gelen UBP-HP hükümetinin verdiği sözleri yerine getirmemesi, özellikle de yapısal sorunların aynen devam etmesi nedeniyle 2019 yılının toplum açısından pek de iyi geçmediğini ifade etti.

KKTC Merkez Bankası’nın yayınladığı yılın 3. çeyrek verilerine göre bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların geçen yılın aynı dönemine göre %16 oranında arttığını, çek kullanmaları yasaklanan kişi sayısının ise yaklaşık %26 oranında arttığını belirten Özyiğit, bu rakamların halkın fakirleştiğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Ekonomik göstergelere rağmen, bir yandan mali tedbir ve tasarruftan bahseden hükümetin, diğer yandan fiiliyatta tam tersi icraatlara imza attığını belirten Özyiğit, 2020 bütçesinde sözleşmeli personel bütçesinin ciddi oranda artırıldığını, kamuya sınavsız, münhalsiz istihdamların arttığını kaydetti.
Toplumun sorunlarına çare üretmek yerine UBP-HP hükümetiyle birlikte, yine eski adam kayırmacı ve partizanca alışkanlıklara geri dönüldüğünü belirten Özyiğit, “Yaşanan gelişmeler maalesef toplum menfaatine değil” dedi.
Ekonominin yanısıra 2019 yılında toplumu derinden yaralayan üzücü gelişmelerin de yaşandığını, trafik kazalarının can almaya devam ettiğin, Hava Sporları Federasyonuna ait eğitim uçağının düşmesi sonucu 2 pilotumuzun maalesef hayatlarını kaybettiklerini anımsatan Özyiğit, 2020 yılında bu tür acı olayların yaşanmaması temennisinde bulundu.

“2020’den beklentiler”
TDP Başkanı Özyiğit, 2020 yılının, sivilleşme ve demokratikleşmenin gerçek anlamda sağlandığı, çağdaş ve demokratik bir düzenin kurulduğu, ekonominin düzlüğe çıktığı, adaletsiz ve anti-demokratik uygulamaların son bulduğu bir yıl olması temennisinde bulunarak, “2020 yılının tüm sevinçlerin ve üzüntülerin ortak olarak paylaşılacağı bir yıl olmasını temenni ederim” dedi.

TDP olarak toplumsal kurtuluş peşinde olduklarını ve mücadelelerinin bu yönde olduğunu vurgulayan Özyiğit, bunu bir sorumluluk ve ödev olarak algıladıklarını söyledi.
Cemal Özyiğit, 2020 yılının çözümün sağlandığı, tüm beklentilerin yerine geldiği, sağlık, huzur ve mutlu bir yıl olması temennisinde bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + 15 =

“2020 Çözümün, Adaletin ve Emeğin yılı olsun”[sharebuttonsc]